ویزای-کار-در-کانادا

ویزای کار در کانادا

شرایط اخذ ویزای کاری کانادا با وکیل رسمی مهاجرت

ویزای کار در کانادا

هر سال بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نیروی کار خارجی با ویزای کار موقت وارد کانادا می شوند. همه افرادی که اقامت دائم کانادا را ندارند و جز شهروندان کانادایی نیستند، برای این که بتوانند در کانادا کار کنند، باید ویزای کار موقت دریافت کنند. البته استثنا هم وجود دارد که به برخی از افراد این امکان را می دهد که بدون ویزای کار در کانادا به طور موقت مشغول به کار شوند.

پروسه دریافت ویزای کار موقت کانادا یک پروسه چند مرحله ای است و ممکن است تا هفته ها به طول بیانجامد. بسته به ملیت متقاضی، تخصص و شغل مورد نظر وی در کانادا، امکاناتی برای تسریع این روند وجود دارد. هرچند بعضی از ویزاهای کاری نیازی به دریافت ارزیابی تأثیرات بازار کار(LMIA) ندارند.

به طور کلی پروسه دریافت ویزای کار به صورت زیر است،:

  • مرحله ۱: متقاضی باید از یکی از کارفرمایان کانادا که آماده ی اسپانسر کردن او است، پیشنهاد کار (job offer) دریافت کند.
  • مرحله۲: در صورت نیاز کارفرما باید گزارش ارزیابی تأثیرات بازار کارLMIA را از وزارت کار درخواست کند. هر چند مشاغلی وجود دارد که نیازمند اخذ LMIA نیستند(مشاغل معاف از LMIA).
  • مرحله ۳: تمدید پیشنهاد کاری توسط کارفرما
  • مرحله ۴: ارائه درخواست برای ویزای کار
  • مرحله ۵: صدور ویزای کار

توجه: ویزای کار برای افرادی صادر می شود که قصد دارند به طور موقت و برای مدت زمان محدودی در کانادا کار و زندگی کنند. اگر فرد تحت یکی از این ویزاهای نامبرده وارد کانادا شده باشد، باید یا نسبت به تمدید ویزای خود قبل از پایان تاریخ اعتبار اقدام کند و یا برای یکی از انواع ویزاهای زیر درخواست داده و وضعیت ویزای خود را تغییر دهد. در برخی شرایط  این مسیر ممکن است به اخذ اقامت دائم کانادا منتهی شود.

ویزای-کار-در-کانادا
ویزای-کار-در-کانادا

ویزای اقامت کانادا (Immigrant Visa) به عنوان پناهنده ی سیاسی

ویزای کار (work permit visaبه عنوان پرستار خانگی (Live-in-Caregiver)

ویزای اقامت کانادا به عنوان همسر فرد: 

در صورتی که فرد درحین داشتن ویزای موقت کانادا، در این کشور ازدواج کند، واجد شرایط این ویزا خواهد شد. یعنی فرد ممکن است با ویزای توریستی به کانادا آمده باشد ولی وضعیت ویزایش به این گروه تغییر کند.

ویزای اقامت کانادا تحت گروه بشردوستانه:

 در این گروه درخواست ها در صورتی پذیرش می شود که در صورت عدم صدور ویزا، متقاضی دچار سختی خواهد شد.

برای اینکه فردی بتواند به طور دائم در کانادا کار کند، باید درخواست اقامت دائم دهد. هرچند داشتن ویزای کار موقت همانند سکوی پرتابی برای دریافت اقامت دائم کانادا است. زمانی که فرد با ویزای کاری در کانادا حضور دارد، ممکن است واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا تحت یکی از برنامه های تجربه کانادایی(CEC)، نیروی متخصص(Skilled Worker) و یا برنامه های استانی(Provincial Nominee Programs) نیز باشد.

انواع ویزای کار در کانادا

مجوز کار در کانادا بر پایه تائیدیه وزارت کار

به منظور کار موقت در کانادا، اکثر نیروهای کار خارجی نیاز به یک ویزای کار دارند. نیروهای متخصص خارجی معمولا برای اینکه بتوانند ویزای موقت کار را از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) اخذ کند، باید از قبل یک پیشنهاد کار از یکی از کارفرمایان کانادا دریافت کرده باشند. این فرآیند چندین مرحله دارد. بر حسب ملیت فرد خارجی، ممکن است اخذ یک ویزای اقامت موقت (TRV) برای ورود به کانادا الزامی باشد.

مجوز کار در کانادا بدون نیاز به تائیدیه وزارت کار

به منظور آوردن یک نیروی کار خارجی موقت به کانادا، کارفرمایان کانادایی به طور معمول باید یک مجوز کار LMIA دریافت نمایند. با این حال در برخی موارد ممکن است از الزام اخذ مجوز LMIA چشم پوشی شود.

برخی از حالت های رایج معافیت از اخذ مجوز LMIA شامل: فواید قابل توجه، اشتغال متقابل، کارکنان خیریه یا کارهای مذهبی می‌شود.

برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

کسب و کارهای بین المللی که دارای یک شرکت مادر، شعب، شرکت های فرعی یا وابسته در کانادا هستند، می توانند کارکنان کلیدی خود در خارج از کانادا را از طریق برنامه انتقال بین شرکتی، به کانادا بیاورند. برای مجوزهای کاری که از طریق این برنامه اخذ می شوند، نیازی به اخذ مجوز کار LMIA نیست.

ویزای بازدید تجاری کانادا (Business Visitors)

در بسیاری از موارد، بازدیدکنندگان تجاری کانادا نیازی به داشتن ویزای کار کانادا ندارند. یک بازدیدکننده ی تجاری (Business Visitors)، کسی است که به هدف مشارکت در فعالیت های تجاری بین المللی و بدون ورود مستقیم به بازار کار کانادا، به این کشور سفر می کند.

ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه به فارغ التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه میدهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

همسر و فرزندان متقاضی میتوانند مادامی که او مشغول به تحصیل است از یکی از روش های زیر او را در کانادا همراهی کنند. اخذ ویزای همراه دانشجویی برای بسیاری از متقاضیان پروسه استرس آور و نگران کننده ای است.

ویزای کار پرستاران خانگی

این برنامه به پرستاران و خانواده هایشان این امکان را می دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگرشخصی پیشنهاد کاربه عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه کار به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، ممکن است بتواند از طریق این برنامه آزمایشی اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

سوالات متداول درباره ویزای کار در کانادا:

آیا یافتن کار در کانادا دشوار است؟

خیر، اگر در کانادا باشید، فرصت های شغلی بسیاری برای شما وجود دارد. در کانادا هر روز بیش از ۵۰،۰۰۰ آگهی شغلی بدون استخدام باقی می ماند. دریافت پیشنهاد شغلی از خارج از کانادا یک چالش محسوب می شود اما مطمئنا با کمی پشتکار و استفاده از فرصت ها و ابزارهای موجود، قابل انجام است. بسیاری از کارفرمایان کانادایی تقاضای زیادی برای جذب نیروهای متخصص دارند و هیچ دلیلی وجود ندارد که متقاضیان خارجی نتوانند به عنوان نیروی کار مورد توجه این کارفرمایان قرار بگیرند.   

بانک کار کانادا یا Job Bank یک موتور جستجوی آنلاین برای موقعیت های شغلی موجود در سراسر کانادا است که بر اساس مهارتها دانش و تجربه به انطباق جویندگان کار و مشاغل کانادایی کمک می کند. متقاضیان مهاجرت از طریق اکسپرس انتری می توانند در بانک کار کانادا ثبت نام کنند. از ۶ جون ۲۰۱۷، ثبت نام در بانک کار کانادا برای متقاضیان الزامی نیست ولی بهتر است این ثبت نام صورت گیرد.

چه کسانی برای کار در کانادا نیازمند ویزای کار هستند؟

معمولا افرادی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستند، برای کار در کانادا نیازمند ویزای کار هستند. با این حال استثناهایی هم برای کار در کانادا بدون داشتن ویزای کار وجود دارد.

اولین قدم برای دریافت ویزای کار چیست؟

معمولا اولین قدم برای دریافت ویزای کار، دریافت یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی است. ویزاهای کار آزاد یا open work permit استثنا هستند و در زمان درخواست نیازی به پیشنهاد کاری ندارند. ویزای کار آزاد مخصوص همسران دانشجویان در کانادا و یا همسران کسانی که ویزاهای کار خاص دارند، پناهجویان و کسانی که توسط اعضای خانواده خود حمایت مالی می شوند، است.

ویزای کار توسط چه کسی صادر می شود؟

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا که یک ارگان دولتی است، ویزاهای کاری را صادر می کند.

آیا همسر و فرزندان فردی که ویزای کار موقت دارد، می توانند همراه او به کانادا بیایند؟

بله، همسر و فرزندان فردی که ویزای کار موقت دارد، می توانند اورا در کانادا همراهی کنند. در بیشتر موارد، افراد دارای ویزای کار موقت، برای همسران  خود درخواست ویزای کار آزاد می دهند و برای فرزندان خود درخواست ویزای تحصیلی می دهند تا بتوانند در مدارس کانادا تحصیل کنند.

مدت زمان بررسی درخواست برای ویزای کار چقدر است؟

بیشتر درخواست ها برای ویزای کار معمولا چند روز تا چند هفته مورد بررسی قرار می گیرند. بسته به این که آزمایشات پزشکی نیاز باشد یا خیر و اینکه حجم کاری در دفتر صدور ویزا چقدر باشد، متغیر است.

ویزای کار برای چه مدتی صادر می شود و آیا امکان تمدید آن وجود دارد؟

مدت زمان اعتبار ویزای کار کاملا به نوع کار در کانادا و نوع ویزای کاری درخواست شده بستگی دارد. ویزاهای کار از داخل کانادا قابل تمدید هستند ولی برخی ویزاهای کاری محدودیت زمانی دارند.

آیا برای دریافت ویزای کار، ارائه نتایج آزمایشات پزشکی لازم است؟

برای اشتغال در مشاغلی که با سلامت عمومی در ارتباط هستند، همیشه از داوطلب درخواست می شود که آزمایشات پزشکی انجام دهد تا سلامت او تأیید شود. برای سایر مشاغل، بسته به کشور مبدأ متقاضی، ممکن است از او درخواست شود تا قبل از تأیید درخواست برای صدور ویزای کار، آزمایشات پزشکی انجام دهد.

آیا برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نیروی متخصص، پیشنهاد کاری لازم است؟

نخیر، متقاضیان حتی بدون پیشنهاد کاری نیز می توانند واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا باشند. کارفرمایان کانادایی امروزه نقش مؤثری در مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری فدرال بازی می کنند، این بدان معناست که برای بیشتر متقاضیان، کسب یک پیشنهاد کاری معتبر، شانس آنها را برای دریافت دعوت نامه برای ارسال مدارک جهت اخذ اقامت دائم چندین برابر افزایش می دهد.

متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که نیروی متخصص کبک و برخی برنامه های استانی نیز الزامی برای ارائه پیشنهاد کاری ندارند.

در چهارچوب قوانین مهاجرتی کانادا، پیشنهاد کاری به چه معناست؟

پیشنهاد کاری، یک پیشنهاد واقعی اشتغال از یک کارفرمای قانونی کانادایی است.

آیا پیشنهاد کاری که کارفرمایان کانادایی ارائه می کنند، انواع مختلفی دارد؟

بله به طور عمده، دو نوع پیشنهاد کاری قابل ارائه است:

  • پیشنهاد کاری موقت که برای مدت زمان محدودی (۶ ماه و یا یکسال) ارائه می شود. معمولا افراد پس از دریافت ویزای کار موقت می توانند در این مشاغل مشغول به کار شوند.
  • پیشنهاد کار دائم که مدت زمان آن نامحدود است. افراد پس از دریافت ویزا می توانند کار خود را آغاز کنند.

آیا امکان ارائه درخواست ویزای کار موقت و درخواست برای اخذ اقامت دائم به طور همزمان وجود دارد؟

بله، امکان اقدام به طور همزمان وجود دارد. متقاضیان می توانند قصد دوگانه داشته باشند و این به این معناست که متقاضی می تواند به طور موقت در کانادا کار کند و پس از آن به طور دائم در کانادا اقامت و کار کند.

مزایای دریافت یک پیشنهاد کاری موقت از یک کارفرمای کانادایی چیست؟

در سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری، متقاضیانی که موفق به دریافت یک پیشنهاد کاری همراه با تأییدیه وزارت کارمثبت(LMIA) باشند، 50 تا 200 امتیاز اضافه بسته به نوع شغل، در سیستم امتیازبندی جامع دریافت می کنند. هرچند این امتیاز دریافت اقامت دائم کانادا را تضمین نمی کند، ولی دریافت دعوت نامه برای ارسال درخواست را تسریع می کند.

آیا امکان تغییر کارفرما با یک ویزای کار وجود دارد؟

دریافت یک پیشنهاد کاری موقت مزایای قابل ملاحظه ای دارد:

  • دریافت یک پیشنهاد کاری، نقطه آغاز دریافت ویزای کاری موقت است.
  • ورود به کانادا با ویزای کار موقت، سریع ترین راه برای ورود به کانادا و اشتغال در کانادا است. پروسه رسیدگی به درخواست ویزای کار از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد.
  • کارفرمایی که پیشنهاد کاری موقت را ارائه کرده، ممکن است در ادامه پیشنهاد کار دائمی نیز ارائه کند و پیشنهاد کاری جدید در برنامه نیروی متخصص فدرال به عنوان شغل ترتیب داده شده در نظر گرفته خواهد شد.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

ویزای-کار-در-کانادا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *