ترکیه خرید ملک

خرید ملک

ترکیه-خرید-ملک

خرید ملک در ترکیه و اجاره خانه در ترکیه، میزان سرمایه مورد نیاز جهت خرید ملک و به طور کلی اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و یا اجاره ملک در این نوشتار مورد بحث و بررسی علمی قرار خوهد گرفت. اما سوالی که بسیاری از علاقه مندان به سرمایه گذاری با آن مواجه هستند این است که آیا خرید ملک در ترکیه می تواند سرمایه گذاری مناسبی تلقی شود؟ و اینکه چه اشخاص و افرادی واجد شرایط خرید ملک در ترکیه می باشند؟ آيا لزوما برای خرید ملک در ترکیه نیاز به وکیل می باشد؟ خرید ملک در ترکیه شامل چه مراحلی می باشد؟ متقاضیان برای خرید ملک در ترکیه نیاز به تائیدیه از چه اورگان هایی خواهند داشت؟ خرید ملک در ترکیه از جهات مختلف قابل بررسی می باشد که بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی سعی دارد به شکلی ساده به اصلی ترین و اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن بپردازد. شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی در باب خرید ملک در ترکیه با کارشناسان مجرب ترکیه-خرید-ملک قوانین خاص خود را دارد. اگر به دنبال خرید ملک در ترکیه هستید می بایستی قوانین لازم در خصوص خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را بدانید. زیرا که بر اساس قوانین جدید خرید ملک در ترکیه شهروندان برخی از کشورها اجازه خرید و فروش ملک در ترکیه را ندارند. البته لازم به ذکر است که ایرانیان می توانند به راحتی اقدام به خرید و فروش ملک در ترکیه نمایند.

ترکیه-خرید-ملک

خرید ملک در ترکیه و قوانین اخذ اقامت

بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش 250،000 دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. در این راستا افراد باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ کنند. البته سرمایه گذارانی که بتوانند ملکی را به ارزش 500،000 دلار آمریکا خریداری نمایند، برای کسب اقامت و تابعیت ترکیه نیازی به اثبات شرایط بالا ندارند.

علاقه مندان جهت کسب اقامت می توانند به غیر از خرید ملک در ترکیه با سرمایه گذاری به ارزش 500،000 دلار آمریکا به عنوان سپرده گذاری در بانک های ترکیه اقدام به اخذ اقامت و تابعیت نمایند. البته به شرط آنکه بتوانند به مدت 3 سال سپرده مورد نظر خود را در بانک های ترکیه حفظ کنند.

بنابراین شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر می باشد.

خرید ملک به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا

حفظ ملک خریداری شده به مدت 3 سال

پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت

2 قطعه عکس 5*6

ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی

ارائه گواهی و وضعیت مدنی

ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

ترکیه-خرید-ملک

خرید ملک

از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز می توان اقامت موقت این کشور را به دست آورد. این اقامت از نوع توریستی می باشد، به این معنا که فرد اجازه کار یا تحصیل در کشور ترکیه ندارد و برای کار و تحصیل در ترکیه باید مجوز دریافت کند و نوع اقامت خود را تغییر دهد. پیش از سال 2020 اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره ملک به صورت دو ساله اعطا می شد که قابلیت تمدید نیز داشت. اما در قوانین جدید که از ابتدای سال 2020 اجرا می شود، این اقامت به صورت یک ساله اعطا می شود و پس از پایان یک سال قابلیت تمدید ندارد. برای تمدید این نوع اقامت باید حداقل یک سال از پایان اقامت قبلی گذشته باشد.

خرید ملک در ترکیه و استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی ( UNCTA) در سال 2019، کشور ترکیه توانست در آسیا به عنوان دومن دریافت کننده بزرگ FDI یا سرمایه گذاری خارجی شناخته شود. به نحوی که میزان سرمایه ورودی مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در سال 2018 به 12.94 میلیارد دلار رسیده است در حالی که درست یک سال قبل تر یعنی در سال 2017، میزان سرمایه ورودی توسط سرمایه گذار خارجی 11.48 میلیار دلار می باشد. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طور سنتی از بزرگترین سرمایه گذاران بزرگ در ترکیه هستند. جالب است بدانید ایالات متحده امریکا بعد از کشور هلند، دومین سرمایه گذار بزرگ در کشور ترکیه هستند.

 هلند با سرمایه گذاری به ارزش 15.8 ٪ از کل سرمایه گذاری های خارجی به عنوان صدر نشین جهت سرمایه گذاری در ترکیه را به خود اختصاص داده است. پس از آن ایالات متحده با 7.6 ٪ و کشور انگلیس با 6.9٪ بر اساس داده های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه به عنوان بزرگترین سرمایه گذاران در ترکیه شناخته شده اند.

ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT) ) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب نماید.

با تمام این توضیحات می توان گفت از سال 2016 روند رو به رشد سرمایه گذاران خارجی و در کل سرمایه گذاران اتحادیه اروپا کاهش پیدا کرده است و عواملی که توانست بر نزول سرمایه گذاری در ترکیه تاثیر گذار باشد، شامل موارد زیر می باشد.

بی ثباتی در سیاست های ترکیه (در سال 2016 کودتایی صورت گرفت که منجر به کشته شدن بسیاری از مردم در ترکیه شد.)

بحران ارزی در ماه اوت 2018 که سبب گردید ارزش لیر رکود بسیاری پیدا کند.

 ترکیه-خرید-ملک
ترکیه-خرید-ملک

به دلیل نزدیکی ترکیه به درگیری ها و جنگ در خاورمیانه و وجود پیامد های مکرر جهت کودتا در کشور سبب شد تا سرمایه گذاران علاقه و جذابیت به سرمایه گذاری در ترکیه را از دست دهند.

یکی از شاخصه ها که تاثیر مستقیم در امنیت سرمایه گذاری دارد، خطر مصادره اموال است .

روال دریافت پاسپورت ترکیه و حقوق شهروندی

زمانی که شما موفق به خرید ملک قانونی در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا شوید، باید به اداره ثبت زمین و املاک این کشور (Tapu) رفته و درخواست تقاضای حقوق شهروندی ترکیه را ارائه دهید.

پس از آماده‌سازی و ارائه مدارک و فرم درخواست به Tapu، آن‌ها گزارش ارزیابی مدارک و اسناد انتقال وجه بانکی خرید ملک شما را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ترکیه-خرید-ملک

اداره Tapu پس از گذشت 3 تا 7 روز کاری و بررسی مدارک، نامه تاییدیه حق شهروندی ترکیه را به متقاضی ارائه می‌دهد. سپس فرد باید با در دست داشتن این نامه به دفتر مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و برای مجوز اقامت درخواست دهد.

با دریافت مجوز اقامت و تاییدیه حق شهروندی، فرد بایستی برای نهایی‌سازی درخواست خود به اداره کل جمعیت و شهروندی ترکیه مراجعه نماید. لازم به ذکر است که پس از گذراندن پروسه درخواست سازمان Tapu، همه مراحل در دفتر مخصوص اطلاعات شهروندی Citizenship Information Office مستقر در استانبول و آنکارا دنبال می‌شود و پروسه دریافت حق شهروندی این کشور تا حداکثر 30 روز کاری به اتمام می‌رسد.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک کمتر از 250 هزار دلار

نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه از ابتدای سال 2020 میلادی دچار تغییراتی خواهد شد. بر این اساس، اتباع خارجی به مدت یک سال اجازه اقامت توریستی در ترکیه را خواهند داشت. البته شهروندان اتحادیه اروپا، جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی مانند ژاپن، کانادا، آمریکا و… از این قانون مستثنی خواهند بود.

سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی

ترکیه-خرید-ملک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *