مهاجرت از طریق کار

مهاجرت-از-طریق-کار ( مهاجرت کاری ) یکی از انواع مهاجرت است که برای دست یافتن به شغل بهتر انجام می‌شود. این مقاله تمام مواردی را که باید در مورد مهاجرت کاری بدانید در اختیار شما قرار داده است. با مطالعه این مقاله جامع و کامل می‌توانید در باره مهاجرت کاری اطلاعات بسیاری را کسب کنید و در این زمینه تصمیم بگیرید.

مقدمه

مهاجرت کاری به نوعی از مهاجرت گفته می‌شود، که شخص متقاضی از طریق آن در پی دست یافتن به شغلی مناسب در خارج از مرزهای کشور خود است. معمولا مهاجرت کاری به کشوری انجام می‌شود که زمینه مناسب کاری براساس مهارت متقاضی وجود دارد. مهاجرت کاری بسته به نوع مهارت فرد در کشورهای مختلف، دنبال می‌شود.

بنابراین متقاضیان این نوع از مهاجرت، ابتدا باید در زمینه مهارت شغلی خود تحقیق کنند تا بتوانند کشوری را که نیازهای آنها را رفع می‌کند، پیدا کنند. اگر به دنبال دست یافتن به شغلی بهتر به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنید، باید شرایط کاری آن کشور، دستمزد و میزان ترقی در آن کار را بدانید و سپس تصمیم بگیرید.

وقتی می‌خواهید کشور مورد نظرتان برای مهاجرت کاری را انتخاب کنید، باید بدانید که انتخاب کشورهای انگلیسی زبان برای شما گزینه بهتری خواهد بود.  

اکثر متقاضیان مهاجرت کاری، اولویت خود را کشورهایی قرار می‌دهند که زبان مورد نیاز آنها برای مهاجرت، زبان انگلیسی است. زیرا زبان انگلیسی رایج‌ترین زبان دنیا است و آشنایی با آن، نسبت به دیگر زبان‌ها، آسان‌تر است. با انتخاب کشور انگلیسی زبان برای یک ایرانی، ورود به کشور آسان‌تر است. زیرا ایرانیان تا حدودی به زبان انگلیسی آشنایی دارند و با یک دوره کلاس زبان رفتن ، می‌توانند کاملا به آن مسلط شده و اهداف کاری خود را در کشور مورد نظر دنبال کنند.  

مهاجرت کاری از طریق اقدام برای ویزای کار امکان‌پذیر می‌شود.

 از طریق ویزای کار می‌توان اقامت کاری کشور مقصد را به دست آورد. این نوع از ویزا در ابتدا به صورت یک ساله و یا دو ساله صادر می‌شود. اما در صورتی که فرد متقاضی در طی این مدت مشکل خاصی نداشته باشد، این نوع ویزا تمدید شده و حتی ممکن است به اقامت دائم تبدیل شود. پس از اقامت دائم، متقاضی می‌تواند تابعیت کشور مقصد را به دست آورده و شهروند آن کشور محسوب شود.

روش دیگری که می‌تواند شما را به مهاجرت کاری نزدیک کند، دریافت یک فرصت شش ماهه است.

از طریق فرصت شش ماهه، شما می‌توانید به کشور مورد نظرتان سفر کنید و در مورد شرایط کاری آن کشور و مهارت خودتان، از نزدیک تحقیق کنید. تا بتوانید تصمیم بهتری برای رفتن بگیرید و یا زمینه را برای مهاجرت کاری خود آماده‌تر کنید. کشورهای اروپایی از لحاظ مهاجرت کاری نسبت به دیگر کشورهای دنیا، اولویت دارند. از این رو معمولا کشورهای اروپایی، گزینه‌های اصلی این نوع از مهاجرت هستند.

این کشورها به دلیل نداشتن نیروی کار جوان، تلاش می‌کنند تا نیروهای خود را از بین دیگر کشورها انتخاب کنند. آنها از این طریق اهداف کاری و شرایط اقتصادی خود را پیش می‌برند.

انواع مهاجرت کاری

مهاجرت کاری، اولویت بسیاری از افراد برای کار در خارج از کشور است. اما همه افراد شرایط این نوع از مهاجرت را ندارند. تنها برخی از افراد هستند که واجد شرایط مهاجرت کاری هستند. برای اینکه بدانید چه افرادی شرایط مهاجرت کاری را دارند، ما به شما خواهیم گفت افراد یا باید مهارتی داشته باشند یا سرمایه و یا سابقه کار، تا بتوانند ویزای کار برای مهاجرت را به راحتی کسب کنند.

شرایط مهاجرت کاری با سرمایه

مهاجرت کاری از طریق داشتن سرمایه، ساده‌ترین راه مهاجرت است. این نوع از مهاجرت در مفهوم داشتن سرمایه، به منظور سرمایه‌گذاری در کشور مقصد است. با سرمایه‌گذاری در کشوری که قصد مهاجرت کاری به آن را دارید، می‌توانید در ابتدا ویزای اقامتی با مدت زمان ۴ماه دریافت کنید.  مدت زمان اقامت بستگی به میزان سرمایه شما دارد.  برای مثال در استرالیا اگر ۵۰۰دلار استرالیا در طول دو سال سرمایه‌گذاری کرده باشید و سابقه کاری نیز داشته باشید بعد از دو سال، می‌توانید کارفرمایی خود را اثبات کنید.  اگر فرد چنین شرایطی داشته باشد می‌تواند از طریق ویزای 188استرالیا به این کشور مهاجرت کاری داشته باشد.  بعد از اخذ ویزای استرالیا و ورود به این کشور، فرد باید کار خود را شروع کند.  

مهاجرت کاری از طریق مهارت

مهاجرت کاری از طریق داشتن تخصص یا مهارت، شرط دیگر برای کسی است که قصد اخذ ویزای کاری دارد.  داشتن یک مهارت یا تخصص اگر از طریق مدرک دانشگاهی باشد، در صورت حمایت از یک کارفرما، اخذ ویزای کاری را برای شما آسان می‌کند.  برای این کار باید تمکن مالی خود را اثبات کنید.  با این حال اگر تمکن مالی ندارید، بهتر است استرالیا را برای کار انتخاب کنید.  زیرا اگر بتوانید ۶۵ امتیاز مهاجرتی این کشور را کسب کنید، نیازی به تمکن مالی ندارید.

 اما اگر تمکن مالی دارید می‌توانید کشور آلمان را جهت مهاجرت کاری با شرط داشتن مهارت، انتخاب کنید.  اگر هم حامی مالی شما از اقوام شما است، امتیاز بیشتری نصیب شما خواهد شد.  در هر صورت چنانچه بخواهید از این طریق به مهاجرت کاری دست بزنید، باید توسط یک کارفرما حمایت شوید. کارفرما باید برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند تا بتوانید مدارک ویزای خود را برای مهاجرت، تکمیل کنید.

مهاجرت-از-طریق-کار
مهاجرت-از-طریق-کار

مهاجرت کاری با سابقه کار

مهاجرت کاری از طریق سابقه کار شاید در همه کشورها امکان‌پذیر نباشد. اما در صورتی که در زمینه‌ای سابقه کار داشته باشید، می‌توانید کشور استرالیا را مقصد مهاجرت خود قرار دهید. این کشور برای این نوع از متقاضیان کار، شرایط را در شهرهای کم‌جعیت خود فراهم کرده است. برای مهاجرت کاری با این شرایط نیز نیازمند حمایت یک کارفرما هستید. برای جلب نظر کارفرما باید بتوانید توانایی خود را به وی ثابت کنید.

مهاجرت کاری با تاسیس شرکت

مهاجرت کاری با تاسیس شرکت، یکی دیگر از مواردی است که با داشتن شرایط آن می‌توانید ویزای کار دریافت کنید. این نوع از مهاجرت معمولا در انگلستان رایج است. در این نوع از مهاجرت، شخص باید تمکن مالی لازم را داشته باشد، تا بتواند ثابت کند توانایی تاسیس شرکت در کشور مقصد را دارد. برای داشتن چنین شرایطی باید امتیاز ۵ را کسب کرده و مبلغ سرمایه مشخص شده را داشته باشد.

باید و نبایدهای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری، در اوایل کار سختی‌هایی دارد که متقاضیان این نوع مهاجرت، باید آن را تحمل کنند تا به شرایط راحت‌تر دست یابند. پس اگر متقاضی این مهاجرت هستید باید تصمیم قاطع بگیرید که قصد مهاجرت دارید. باید با خودتان کنار بیایید که شما برای دست یافتن به شغل بهتر، راهی کشور دیگری می‌شوید. پس باید قدم‌های اولتان را محکم بردارید و خودتان را آماده رویارویی با هر مشکل و سختی کنید.

تصمیم قاطع بگیرید

اگر به رفتن مطمئن هستید، اقدام کنید. زیرا اگر در میانه راه از مهاجرت کردن پشیمان شوید، راه برگشتی ندارید.  اگر هم راه برگشتی داشته باشید، برایتان بسیار پرهزینه است.  برای مثال اگر شاغل باشید و به دنبال دست یافتن به شرایط بهتر، شغل خود را رها کرده و مهاجرت کاری کنید و به هر دلیل پشیمان بشوید، شغل قبلی‌تان را نیز از دست می‌دهید.   

اگر فردی هستید که وابستگی زیادی به خانواده خود دارید و نمی‌توانید آنها را رها کنید، بهتر است به فکر مهاجرت کاری نباشید. زیرا این نوع از مهاجرت، به تنهایی سختی‌هایی دارد که اگر نگرانی تنهایی را نیز به آن اضافه کنید کار را برای شما سخت می‌کند.  

بودجه‌تان را در نظر بگیرید

از همان ابتدا که در فکر مهاجرت هستید، باید میزان بودجه‌تان را در نظر بگیرید. باید با خود بیندیشید که میزان بودجه شما کفایت مهاجرت را می‌کند یا خیر! بهتر است بدانید که میزان سرمایه شما باید به مقداری باشد که اگر نتوانستید شغل مناسب پیدا کنید، بتواند شما را ساپورت کرده و از پس هزینه‌های روزمره، بربیایید. میزان بودجه شما باید برای گذراندن مراحل اخذ ویزای کاری و اقامت شما در این کشورکفایت کند. پس بهتر است تصمیم خود را بر اساس میزان بودجه‌تان استوار کنید.

زبان را تقویت کنید

اگر به تنهایی نمی‌توانید از عهده کارتان بربیایید، از مشاور یا وکیل استفاده کنید. این مورد نیازمند هزینه کردن است. همان‌طورکه می‌دانید تسلط به زبان‌های خارجی به ويژه زبان انگلیسی می‌تواند پروژه مهاجرت کاری شما بهتر پیش ببرد. پس بهتر است یادگیری زبان انگلیسی را در برنامه خود قرار دهید، تا شرایط بهتری برای مهاجرت نصیبتان شود.

شرایط را بسنجید

اگر قصد مهاجرت کاری دارید بهتر است کشوری را که قصد دارید به آن مهاجرت کنید، بشناسید. در مورد شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هر آنچه که نیاز دارید بدانید تحقیق کرده و سپس تصمیم بگیرید. پیش از هر اقدامی در مورد مدارکی که باید برای مهاجرت کاری و اخذ ویزا داشته باشید مطلع شوید. شما برای مهاجرت کاری باید و نبایدهای زیادی را پیش رو دارید. زیرا با ورود به یک کشور جدید، باید تا حدودی خود را با فرهنگ آن جامعه وفق بدهید. حتی در شرایطی برای برقراری ارتباط بهتر، شاید مجبور باشید بسیاری از رفتارهایتان را طبق استانداردهای جدید شکل دهید. پس بهتر است خود را برای روبرویی با شرایط جدید در کشوری که به آن مهاجرت کاری دارید آماده کنید.

معایب و مزایای مهاجرت کاری

مهاجرت کاری نیز مانند انواع دیگر مهاجرت‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. از مزایای مهاجرت کاری، این است که فرد با حضور در کشور دیگر و دست یافتن به شغل تخصصی خود، در کشوری زندگی می‌کند که سطح رفاه بالایی دارد. این سطح از رفاه با شرایط کشور مبدا سنجیده می‌شود.

از این رو شخص، احساس رضایت بیشتری دارد. بدون شک، دلیل اصلی مهاجرت کاری، دست یافتن به شغل مناسب برای ایجاد یک زندگی مرفه و دلخواه است. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارد که سبب مهاجرت کاری افراد، می‌شود. نارضایتی از شرایط موجود و دست یافتن به شرایط بهتر مالی و داشتن امنیت اقتصادی، می‌تواند نمونه‌ای از این موارد باشد.

مشاغل موجود برای متقاضیان شایسته

مهاجرت کاری برای دست یافتن به شغلی مناسب با شخصیت و مهارت فرد، می‌تواند از مزایای این نوع از مهاجرت باشد. افرادی که تحصیلات تخصصی در زمینه رشته خود دارند، معمولا در این نوع از مهاجرت، می‌توانند شغل مناسبی پیدا کرده و در آن ترقی کنند. با این حال مهاجرت تنها مزایا ندارد، بلکه معایبی نیز دارد. مهم‌ترین عیب مهاجرت کاری، تنهایی ابتدای مهاجرت و روبرویی با شرایط سخت اقتصادی و فرهنگی در یک کشور خارجی است. مشکل برقراری ارتباط، هزینه‌های روزمره زندگی و دوری از خانواده می‌تواند از اصلی‌ترین معایب مهاجرت باشد.

نداشتن سابقه کار

در ابتدای ورود به یک کشور خارجی، ممکن است شغل مورد نظر متقاضی پیدا نشود. در این شرایط، فرد با موقعیت خطیری از لحاظ اقتصادی و روانی مواجهه می‌شود. اگر متقاضی تجربه یا سابقه کار نداشته باشد، ممکن است شرکت‌های خارجی راضی به کار با وی نباشند. اما در صورت داشتن تجربه کاری، می‌توانید به راحتی با شرکت‌ها همکاری داشته باشید. در مورد خوب یا بد بودن مهاجرت کاری، نمی‌توان به طور قاطع، نظر داد.

زیرا هیچ قاعده کلی برای مهاجرت نیست که بر طبق آن بتوان ضعف یا قوت آن را بررسی کرد.  بهترین راه این است که متقاضیان با شرایط کشوری که به آن مهاجرت کاری دارند، سازگار بوده و خود را با قوانین آن کشور، وفق دهند. آنچه واضح است مهاجرت، برای هر فرد، یک تصمیم بنیادی است. زیرا ممکن است زندگی او را تغییر داده و او را با سختی‌ها یا شرایط بهتر روبرو کند. از این رو مزایا و معایب مهاجرت کاری برای هر فرد، به میزان شناخت وی از شرایط آن کشور، جایگاه شغلی، شرایط مالی شامل درآمد، هزینه‌ها، میزان تسلط به زبان، بستگی دارد.

هزینه های مهاجرت کاری

هزینه مهاجرت کاری به کشورها با هم متفاوت است. بدون شک شما برای طی کردن تمامی مراحل دست یافتن به مهاجرت کاری، باید هزینه کنید. برای مثال از همان ابتدا که درخواست خود را ارسال می‌کنید، باید هزینه بدهید تا زمانی که از شما انگشت نگاری می‌شود. مراحل اخذ ویزای کاری نیز هزینه های مربوط به خود را دارد. برخی افراد ممکن است انجام مراحل مهاجرت کاری خود را به مشاور و یا وکیل بسپارند، که آن هم می‌تواند هزینه‌ای جداگانه برای فرد متقاضی ایجاد کند. از طرفی تمامی این هزینه‌ها در طول مراحل کار در کشورهای مختلف یکسان نیستند.

موضوع دیگری که در زمینه هزینه مهاجرت کاری به کشورها باید به آن اشاره کنیم، نوع مهاجرت کاری فرد است. این که یک فرد مهاجرت کاری را از طریق مهارت دنبال کند یا از طریق شرکت، با هم متفاوت هستند. هر یک از این شیوه‌ها، می‌تواند هزینه مهاجرت کاری را افزایش یا کاهش دهد.

بدون شک فردی که قصد تاسیس شرکت را دارد باید تمکن مالی خود را بر اساس سرمایه و هزینه مالی که دارد اثبات کند. پس باید هزینه بیشتری برای مهاجرت کاری خود در نظر بگیرد. از این رو هر کشور بر طبق قوانین خاص خود، هزینه‌های متفاوتی جهت مهاجرت کاری خواهد داشت.

مهاجرت-از-طریق-کار
مهاجرت-از-طریق-کار

مهاجرت کاری به کشورهای مختلف، هزینه‌های متفاوت دارد.

برای مثال وقتی فردی به استرالیا مهاجرت کند اگر مهاجرت کاری وی از طریق سرمایه‌گذاری باشد باید در حدود ۲۰۰هزار دلار استرالیا داشته باشد و با این مبلغ تمکن مالی خود را ثابت کند در برخی موارد دیده شده است که برای اثبات تمکن مالی فرد، ۳۰۰هزار دلار گردش مالی سالانه خواسته شده است. بنابراین نوع ویزای فرد، در هزینه مهاجرت وی بسیار موثر است.

در مورد کشور انگلستان هم وضعیت به همین صورت است. برای مثال، اگر فردی بخواهد به انگلستان مهاجرت کاری از طریق ثبت شرکت انجام دهد، چون انگلستان دارای سیستم امتیاز بندی است باید امتیاز ۹۵ را کسب کند. برای گرفتن ویزای کاری این کشور، باید سرمایه‌ای با مبلغ ۲۲هزار دلار در بانک‌های معتبر داشته باشد تا ویزای وی صادر شود.

این مبلغ در واقع اثبات تمکن مالی وی است که در حدود ۷۵امتیاز از کل ۹۵امتیاز شامل آن می‌شود. بنابراین برای محاسبه هزینه‌ای که صرف مهاجرت کاری می‌شود باید نوع مهاجرت و کشور مقصد در نظر گرفته شده و هر یک به طور جداگانه محاسبه شوند.

هزینه مهاجرت کاری به انگلستان، بالا است. بنابراین اگر قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید حتما باید یک پشتیبان مالی داشته باشید.

ویزای کاری این کشور بسیار گران است. جالب است بدانید در سیستم امتیاز بندی این کشور، بیشترین امتیاز برای اثبات تمکن مالی در نظر گرفته شده است. همین امر نشان دهنده این است که مهاجرت کاری به این کشور، هزینه زیادی می‌طلبد. بنابراین می‌توان گفت انگلستان جزء کشورهای گران قیمت برای مهاجرت کاری است.

کشورهای مهاجرپذیر کاری 

کشورها بر طبق سیاست‌های مالی، اقتصادی و جمعیتی خود اقدام به پذیرش مهاجر می‌کنند. برای مثال کشوری که نیروی جوان کاری کمتری دارد و مشاغل آن نیازمند نیروی کار هستند مجبور است این نیاز را با مهاجرت کاری رفع کند. در عوض کشوری که جمعیت آن زیاد است و نیروی کار آن جوان هستند، معمولا کشور مهاجر پذیری برای کار نخواهد بود. بنابراین بر طبق این شاخصه می‌توان کشورها را بررسی کرد.

کشورهای نروژ، کانادا، آلمان کشورهایی هستند که اولویت اول مهاجرت کاری هستند. اما این کشورها به دلیل دور بودن مسافت از ایران و کیفیت زندگی بالا، جزء کشورهایی هستند که هزینه زندگی در آنها بالاست. از این رو ممکن است کمتر  به آنها توجه شود. چین و نیوزیلند جزء کشورهایی هستند که مهاجرت به آنها در سال‌های اخیر بسیار زیاد بوده است. این کشورها مهاجر کاری بیشتری می‌پذیرند. اما استرالیا به عنوان یکی از کشورهایی که تقاضا برای مهاجرت به آن زیاد است، همچنین یکی از گزینه‌هایی است که بیشترین مهاجر کاری از طریق مهارت را پذیرش می‌کند.

مهاجرت کاری به استرالیا با داشتن سرمایه، از مهاجرت کاری با داشتن مهارت بسیار ساده‌تر است.

برای سرمایه‌گذاری در استرالیا، به شما یک ویزای اقامتی ۴ماهه داده می‌شود. برای به دست آوردن این ویزا باید سن شما زیر ۵۵سال باشد.

تمکن مالی شما با گردش مالی سرمایه‌ای در حدود ۵۰۰دلار به مدت ۲سال به اثبات می‌رسد. اگر این شرایط را دارید می‌توانید ویزای ۸۸استرالیا را دریافت کنید و به استرالیا مهاجرت کاری داشته باشید. متقاضی مهاجرت، از این طریق می‌تواند بعد از چند سال اقامت دائم گرفته و خانواده خود را نیز همراه خود ببرد. شرط این مورد موفقیت در کسب و کار و تمکن مالی بالا است.

چین یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر است که مهاجرت به آن چندان سخت نیست.

اگر قصد مهاجرت به چین را دارید و مدرک زبان انگلیسی دارید می‌توانید با خیال راحت به این کشور، مهاجرت کاری داشته و در مشاغل مربوط به تدریس این زبان فعالیت داشته باشید. همچنین چین کشوری است که مهاجرت از طریق مهارت و تخصص نیز در آن وجود دارد. شرایط این کشور نسبت به کشورهای اروپایی راحت‌تر است. نیوزیلند به دلیل جمعیت کم، مهاجر کاری پذیرش می‌کند. فرصت‌های شغلی این کشور برای مهاجرت کاری زیاد هستند. زیرا برای پر کردن آنها در داخل کشور نیرو موجود نیست. ا

ز این رو نیوزیلند برای پر کردن فرصت‌های شغلی خود، آنها را از طریق نیروهای جوان، پر می‌کند. این فرصت‌های شغلی معمولا برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

دستمزدها و مخارج در کشورها

مهاجرت کاری باید با تحقیق در مورد شرایط اقتصادی کشورها همراه باشد. در غیر این صورت ممکن است فرد مهاجر را به نتایج دلخواه نرساند. بدون شک کشوری که سطح زندگی اقتصادی در آن بهتر است یک کشور مرفه محسوب شده و دستمزدها در آن بالاتر هستند. اما باید توجه داشت که آیا این شاخصه برای مهاجران هم جواب می‌دهد یا نه؟ بدون شک، دستمزد هر فرد در کشورهای دیگر بر اساس میزان کار وی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین هر کشور را در این مورد، باید جداگانه مورد بحث و بررسی قرار داد.

استرالیا یکی از کشورهایی است که با استقبال مهاجران کاری مواجهه است. این کشور به عنوان سومین کشور مورد علاقه برای مهاجرت کاری شناخته می‌شود. سبک زندگی با کیفیت بالا و دستمزدهای خوب، این کشور را به بهترین کشور برای کار و زندگی مبدل کرده است.

کشور استرالیا، مقصدی جذاب برای افرادی است که به دنبال کار موقت هستند. کشور استرالیا به کسانی که کارآفرین باشند، فرصت می‌دهد تا بتوانند در این کشور به اهداف کار خود دست پیدا کنند. اگر جزء کسانی هستید که قصد مهاجرت کاری به استرالیا را دارید باید بدانید که مهارت‌های فنی و فناوری اطلاعات، بیشترین فرصت را برای کار در این کشور، دارند.

کانادا یکی دیگر از کشورهایی است که کیفیت زندگی در آن بالا است. در کانادا دستمزدها برای کار بسیار خوب است. این کشور از منابع طبیعی زیادی برخوردار است و نفت و گاز موجود در آن، سبب شده است که فرصت‌های شغلی در آن، زیاد باشند. در کانادا مشاغلی در زمینه مالی، املاک و ارتباطات، وضعیت بسیار خوبی دارند. در این کشور امنیت شغلی برقرار است. کانادا از لحاظ کیفیت دستمزد در ردیف بالایی در جهان است.

مهاجرت کاری از طریق تخصص و خوداشتغالی در این کشور، بیشترین موارد مهاجرت در زمینه کار را دارند.  

آلمان یکی دیگر از کشورهایی است که سطح زندگی در آن بالا است. در این کشور فرصت‌های شغلی زیادی برای افراد متخصص و کارشناس در نظر گرفته شده است. آلمان یک کشور قانونی است. از این رو داشتن سابقه کار مربوط به تخصص در این کشور، می‌تواند برای شما کارگشا باشد. آلمان کشوری است که از لحاظ امنیت شغلی و افزایش دستمزد در ردیف بالایی در بین کشورها قرار گرفته است. کشور آلمان برای کسانی که مهاجرت کاری خود را بر اساس رشته دانشگاهی دنبال می‌کنند یکی از بهترین کشورها است مهاجرت به این کشور در زمینه تخصص و خوداشتغالی جزء بهترین زمینه‌هااست.

زبان مورد نیاز مهاجرت کاری

داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط به این زبان می‌تواند در زمینه مهاجرت کاری، برای شما راه‌گشا باشد. پس بهتر است پیش از هر گونه برنامه‌ریزی برای مهاجرت به خارج از کشور، زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. شرط داشتن مدرک زبان برای مهاجرت کاری در کشورهای مختلف، متفاوت است. بنابراین برای اینکه این اهمیت، مشخص شود باید هر کشور را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد. نوع مهاجرت کاری فرد نیز در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. بدون شک فردی که مهاجرت کاری را از طریق تخصص شغلی و تحصیلی خود برای قرار گرفتن در یک شغل رده‌بالا مانند پزشکی را دنبال می‌کند، مدرک زبان آیلتس در سطح ۷از وی خواسته می‌شود.

اما کسی که از طریق مهارت، اقدام به مهاجرت کاری می‌کند و برای مشاغلی مانند مربی رانندگی، درخواست مهاجرت می‌کند ممکن است از لحاظ زبان انگلیسی برای وی، سخت‌گیری کمتری صورت بگیرد.

برای مهاجرت کاری به کشورهایی مثل انگلستان و استرالیا که از سیستم امتیاز بندی برای ویزای کاری استفاده می‌کنند، مدرک زبان اهمیت زیادی دارد. داشتن مدرک زبان در این کشورها، می‌تواند فرد را به سطح امتیاز کلی که داشته باشد برساند. در عین حال نداشتن این مدرک، می‌تواند فرد را از مهاجرت بازدارد. جالب است بدانید هر چه سطح این مدرک بالاتر باشد، فرد امتیاز بیشتری دریافت می‌کند.

داشتن مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت به استرالیا، می‌تواند فرد متقاضی را در شرایط بهتری قرار دهد.

در امتیاز بندی این کشور، مدرک زبان اگر آیلتس۶ باشد امتیاز ندارد. اما  آیلتس ۷، می‌تواند ۱۰امتیاز برای متقاضی داشته باشد. جالب است بدانید که اگر مدرک شما آیلتس ۸باشد امتیاز شما ۲۰خواهد بود. برای مهاجرت کاری به استرالیا علاوه بر داشتن مدرک زبان، تسلط به ترجمه زبان انگلیسی نیز می‌تواند شرایط بهتری از لحاظ شغلی برای شما ایجاد کند.

برای این مورد، می‌توانید ۵ نمره در سیستم امتیاز بندی استرالیا کسب کنید و بعد از ورود به این کشور مترجم ناتی محسوب شوید.

جالب است بدانید برای داشتن ویزای اسکیل ورکر انگلستان جهت مهاجرت کاری، داشتن مدرک زبان آیلتس ۷ در نظر گرفته شده است. اگر چه این ویزا نیاز به تمکن مالی بالایی دارد و برای افراد سرمایه‌دار در نظر گرفته شده است. اما همین افراد اگر مدرک زبان انگلیسی نداشته باشند نمی‌توانند این نوع ویزا را دریافت کنند.

بنابراین داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط به آن، می‌تواند در تمام شرایط، مهاجرت کاری شما را با وضعیت بهتری، پیش ببرد. پس بهتر است تنبلی را کنار بگذارید و از هر طریقی که برایتان امکان‌پذیر است زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

مجوز کار حین تحصیل 

کشورهای زیادی هستند که مهاجرت کاری در آنها در جریان است. کشورهای اروپایی مانند نروژ، آلمان، انگلستان بیشتر مورد توجه هستند. کشورهای آمریکایی مانند کانادا، کشورهای قاره‌های دیگر مانند استرالیا و یا کشورهایی آسیایی مانند چین، جزء کشورهایی هستند که ایرانیان بیشتر از آنها استقبال می‌کنند.

 این کشورها هر یک قوانین مربوط به مهاجرت کاری را در کشور خود دنبال می‌کنند و بدون شک کسانی که به دنبال مهاجرت برای کار به این کشورها فرا خوانده می‌شوند، برای کمک به اقتصاد کشور مقصد و پیشرفت اقتصادی آن کشور، مهاجرت کرده‌اند. پس سیاست کشور مقصد بر این استوار است که از طریق نیرویی که فراخوانده شده است، بتواند به پیشرفت اقتصادی و چرخیدن اقتصاد خود کمک کرده باشد.

پس فردی که به کشور دیگر مهاجرت کاری انجام می‌دهد باید موظف باشد که وقت اصلی خود را برای کار در این کشور بگذراند.

بدون شک تحصیل در کنار کار، می‌تواند به هدف اصلی اقتصادی کشور مقصد، آسیب برساند. از این رو تحصیل در حین کار در کشورهایی که مهاجر کاری می‌پذیرند در نظر گرفته نشده است.

اکثر مهاجرت‌های کاری به کشورهای مختلف، بر اساس تخصص شغلی انجام می‌شود. چنین افرادی تحصیل کرده‌اند و نیازمند تحصیل نیستند.

بنابراین فردی که برای مثال، برای دست یافتن به شغل پزشکی وارد یک کشور می‌شود نیاز به تحصیل ندارد و از طریق شغل خود می‌تواند مراتب بالاتر را کسب کند. کسانی که مهاجرت کاری را از طریق سرمایه در کشورهای مختلف دنبال می‌کنند شرایطی متفاوت دارند. این افراد ممکن است قصد تحصیل داشته باشند اما تا زمانی که ویزای موقت کاری دارند چنین امری برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

در صورتی که اقامت کاری فرد بعد از گذشت چندین سال، به اقامت دائم این کشور، تبدیل شود، ممکن است شرایط تغییر کند و با در نظر گرفتن اینکه فرد مهاجرت کننده بتواند نقش اصلی خود را در کشور مبدا داشته باشد و از این نظر آسیبی به منافع اقتصادی این کشور وارد نکند شاید بتواند در این زمینه اقدام کند.

با این حال این مورد کاملا بستگی به شرایط و قوانین کشور مقصد دارد. اما تا زمانی که فرد مهاجرت کاری به صورت اقامت موقت در  یک کشور مقصد زندگی می‌کند و ویزای وی ویزای کاری است، قانون هیچ کشوری به وی اجازه تحصیل نمی‌دهد. بنابراین با مهاجرت کاری نمی‌تواند اقدام به تحصیل کند. 

جستجوی لیست مشاغل کشورها

لیست مشاغل مورد نیاز کشورها برای دست یافتن به شغل مناسب، جهت مهاجرت کاری، از طریق کاریابی همان کشور می‌توان دنبال کرد. کاریابی کشورها هر یک به سایت‌هایی مجهزند که در سراسر جهان قابل دسترسی هستند. بنابراین مراجعه به این سایت‌ها، کاملا آسان است و بهترین راه برای اطلاع از لیست مشاغل مورد نیاز کشورها است.

با این حال اگر به دنبال دست یافتن به راه‌های دیگر برای دست یافتن به لیست مشاغل هستید، علاوه بر سایت‌های کاریابی، می‌توانید از طریق روزنامه‌های کشور مقصد، آگهی‌های مختلف در سایت‌های مرتبط با کار نیز آنها را دنبال کنید. سایت‌هایی نیز وجود دارند که به جای سایت کاریابی، نام‌های شغل یابی به خود گرفته‌اند.

این سایت‌ها نیز مانند سایت های کاریابی عمل می‌کنند و ارزانترین و آسان‌ترین راه برای دست یافتن به اطلاعات شغلی محسوب می‌شوند.

کشورهای مختلف هر ساله در سایت‌های کاریابی خود، لیست مشاغل برای مهاجرت کاری را منتشر می‌کنند. برای مثال کشور استرالیا هر ساله، مهارت‌ها و مشاغل مورد نیاز خود را برای کسانی که قصد مهاجرت دارند معرفی می‌کند.

کسانی که تخصص کاری در زمینه‌های اعلام شده دارند، می‌توانند شغل یا مهارت مورد نظر خود را دنبال کنند. آگاهی از لیست این مشاغل اهمیت زیادی دارد، زیرا مهاجرت از طریق این مشاغل می‌تواند سبب اقامت فرد در استرالیا شود.

طبق گزارش کاریابی هیز، مهارت‌های حوزه‌ مالی و فناوری اطلاعات، بیشترین مشاغل استرالیا را به خود اختصاص می‌دهند. بر این اساس مشاغلی مانند تحلیل مالی، سازندگان اپلیکیشن‌ها، طراحان وب سایت، مددکاران اجتماعی، مهندسان شهرسازی، جزء مشاغل پرتقاضا برای مهاجرت کاری در این کشورها محسوب می‌شوند.

علاوه بر این مشاغل مهارتی مانند برق‌کار، لوله کش، نجار، آرایشگر یا کارگر نیز مشاغلی هستند که همیشه جزء نیازمندی‌های استرالیا بوده و بیکار نمی‌مانند. از طرفی مشاغل حوزه مهمان‌داری و پذیرایی نیز از موقعیت بسیار خوبی برای کار در این کشورها برخوردار هستند.

لیست مشاغل کشوری مانند کانادا را نیز می‌توان در سایت‌های کاریابی این کشور دنبال کرد. میانگین حقوق این مشاغل بر اساس شغل طبق دلار کانادا ممکن است بالاتر یا پایین تر باشد.

مشاغلی که در کانادا برای مهاجرت کاری مورد نیاز است اغلب مشاغلی هستند که برای فارغ‌التحصیلان در نظر گرفته می‌شوند. این مشاغل شامل داروسازی، پزشکی، مشاغلی مربوط به حقوق، محیط زیست و وکالت هستند. شغل‌های مهارتی و حرفه‌ای نیز در زمینه‌های ساختمانی، لوله کشی،آشپزی و رانندگی جزء مشاغلی هستند که در این کشور، پر تقاضا محسوب می‌شوند.

جالب است بدانید حقوقی که برای مشاغل مختلف در این زمینه در این کشور پرداخت می‌شود زیاد متفاوت نیستند.

مهاجرت کاری همراه با خانواده

مهاجرت کاری، اگر طبق قوانین و ضوابط کشور مقصد انجام شود پس از چند سال می‌تواند از اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل شود. در این نوع از مهاجرت، فرد می‌تواند خانواده خود را نیز با خود همراه ببرد. با این حال، بهتر است بدانید که این مورد، با داشتن شرایط لازم و عدم نقض قوانین کشور مقصد صورت می‌گیرد.

در مهاجرت کاری، ابتدا که متقاضی به کشور مقصد مهاجرت می‌کند، نمی‌تواند خانواده خود را همراه خود ببرد. زیرا بردن خانواده همراه خود در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد. فرد متقاضی کار در ابتدا باید به تنهایی وارد کشور مقصد شود. پس از وارد شدن به کشور مقصد، باید کار پیدا کند.

با شروع به کار باید بتواند ثابت کند هزینه تهیه مسکن، تامین بیمه و حمایت کامل و مستمر خانواده خود را دارد. اگر بتواند با سند این موضوع را ثابت کند می‌تواند درخواست ویزا برای همراه کردن خانواده خود را بدهد. اگر با درخواست وی موافقت شود، به اعضای خانواده، اجازه اقامت یک ساله، داده می‌شود و با گذشت زمان ویزا تمدید می‌شود.

برای مثال مهاجرت کاری به انگلستان و همراه کردن خانواده، نیازمند اثبات تمکن مالی فرد در شرایط بسیار خوب است. چنانچه طبق قوانین انگلستان متقاضی مهاجرت، نتواند هزینه مخارج خانواده خود را تقبل کند باید از بردن خانواده خود امتناع کند.

شرایط و قوانینی که در این مورد وجود دارد سبب شده است که کسانی که به دنبال ویزای کاری هستند همواره دغدغه خانواده را داشته باشند.

بهتر است بدانید که با داشتن این شرایط و اثبات توانایی تقبل هزینه‌های خانواده، مهاجرت کاری تنها می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود، درخواست ویزا دهد. در شرایط خاص، فرد دارنده ویزای کاری، می‌تواند برای والدین خود نیز درخواست ویزا بدهد.

در مهاجرت کاری جهت همراه کردن والدین، شرایط چنین است که ثابت شود فرد دارای ویزای کار از والدینش حمایت مالی می‌کرده است.

والدین وی به دلیل کهولت سن یا بیماری به فرد وابسته بوده‌اند. والدین وی هیچ فامیلی در کشور خود ندارند. والدین فرد دارای ویزای کار با داشتن این شرایط می‌توانند ویزا دریافت کرده و به فرزند خود بپیوندند.

جهت مهاجرت کاری، ویزای خانواده فرد اگر شرایط لازم را برای حضور در کشور مقصد نداشته باشند و اطلاعاتی را پنهان کنند و یا حضورشان امنیت کشور مقصد را تهدید کنند، نمی‌توانند از ویزا، برخوردار شوند. اقامت همراه در اروپا، در صورتی که با مانعی روبرو نشود، سالانه تمدید می‌شود.

همراه ویزای کار اروپا اگر مدت زمان پنج سال پیاپی، تمدید شود و در این مدت قوانین کشور مقصد را نقض نکند، می‌تواند به اقامت مداوم آنها در اروپا ختم شود. بهتر است بدانید دانستن زبان، تاریخ و فرهنگ یک کشور، می‌تواند لازمه درخواست اقامت دائم فرد متقاضی شود.

مهاجرت-از-طریق-کار

مراحل مهاجرت کاری

مهاجرت کاری یکی از انواع مهاجرت است که در کشورهای مختلف دنبال می‌شود. دنبال کردن مراحل مهاجرت، بر طبق کشور و نوع مهاجرت متفاوت است.

با این حال ممکن است برخی موارد آن را بتوان به صورت ترتیبی دنبال کرد. برای مهاجرت کاری باید ابتدا کشور مقصد خود را انتخاب کرده و در مورد شرایط کاری آن تحقیق کنید.

از طریق سایت‌های کاریابی کشورها، مشاغل آنها را دنبال کنید. در صورتی که شغلی متناسب با مهارت یا تخصص خود پیدا کردید می‌توانید برای آن شغل، درخواست بدهید. درخواست شما به مدت سه ماه مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر در داخل کشور برای آن شغل تقاضایی نبود، درخواست شما پذیرفته می‌شود.

در این مرحله شما باید شرایط و مدارک لازم را برای درخواست کار خود ارسال کنید.

از جمله این مدارک می‌تواند، مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی یا مهارتی، سابقه کار، مدرک زبان و هر مدرک دیگری باشد که کشور مقصد از شما خواسته است.

در صورتی که مدارک شما مورد پذیرش قرار گیرند، آن وقت باید از طریق یک کارفرما در کشور مقصد برای شما دعوتنامه‌ای ارسال شود.

پس از اینکه دعوتنامه برای شما ارسال شد، می‌توانید اقدام به اخذ ویزای کشور مقصد کنید. برای اخذ ویزای کار جهت مهاجرت کاری، باید مدارکی را که سفارت آن کشور از شما خواسته است ارائه دهید. در صورت داشتن سلامت جسمی و روانی و عدم سوء پیشینه، مدارک مربوط به ویزای شما پذیرفته می‌شود.

بهتر است بدانید ارائه گواهی پزشک مبنی بر سلامت و انگشت نگاری برای نداشتن سوء پیشینه، برای شما اهمیت زیادی دارد.

بسته به اینکه درخواست مهاجرت کاری شما بر چه اساسی باشد، ممکن است مدارکی که از شما خواسته می‌شود. متفاوت باشد.

برای مثال برای مهاجرت کاری از طریق سرمایه و یا ثبت شرکت، شما نیاز خواهید داشت که نامه تمکن مالی را جزء مدارک مربوط به ویزای کار، ارائه کنید. در این صورت، باید وضع مالی خوبی داشته باشید تا گردش مالی شما و یا سند ملکی شما بتواند پشتیبانی مالی شما را اثبات کند.

از این رو بهتر است بدانید که مراحل مهاجرت کاری و مدارکی که باید ارائه کنید در هر نوع از مهاجرت و هر کشوری متفاوت است و نمی‌توان به طور جامع و کلی آنها را ذکر کرد. با این حال موافقت با درخواست کاری، ارسال دعوتنامه از کارفرما، کامل کردن مدارک مربوط به ویزا و صادر شدن ویزای کاری و سفر به کشور مقصد می‌تواند ترتیب مراحل مهاجرت کاری شما را تشکیل دهد.

مشاوره مهاجرت کاری

بهترین راه حل و روش های مهاجرت کاری به خارج از کشور را می توانید از مشاوران مهاجرتی بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی سوال کنید.

قبل از آن بهتر است برای ارزیابی وضعیت فعلی خود با ما تماس بگیرید.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

مهاجرت-از-طریق-کار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *