کارآفرینی یا استارت آپ کانادا ؟

بین کارآفرینی کانادا و استارت آپ کانادا کدام بهتر است؟

 نمی توان عنوان کرد که کدام برنامه نسبت به دیگری برتری دارد. انتخاب صحیح یک برنامه مهاجرتی به بسیاری عوامل بستگی دارد که ارتباط مستقیم با متقاضی اقامت کانادا خواهد داشت، یعنی ممکن است شما با شرایط و توانایی هایی که دارید برای برنامه استارت آپ ویزا مناسب تر باشید و فرد دیگری برای برنامه کارآفرینی استانی مناسب تر باشد، پس در نتیجه بهتر است انتخاب راه مهاجرت را به شخصی که دانش و مجوز این کار را دارد بسپارید، حتی اگر خودتان می خواهید تمامی مراحل را انجام دهید؛ بهتر است از دانش یک وکیل رسمی مهاجرت کانادا استفاده کنید.

 یک تذکر در مورد ویزای کارآفرینی

 آنچه که اغلب از آن تحت عنوان ویزای کارآفرینی نام برده می‌شود، با ابهامات زیادی روبرو بوده و این ناشی از بروز نبودن منابع اطلاعاتی برخی تیم‌های مهاجرتی و حقوقی غیر مجاز است. واقعیت این است که آنچه ویزای کارآفرینی یا همان (Entrepreneur Visa Program) نامیده می‌شود و یک برنامه کشوری برای اعطای ویزای با حداقل 300 هزار دلار کانادا بود، در حال حاضر اساساً جریان نداشته و از سال 2012 متوقف شده است. در حال حاضر تمام پلن‌های اعطای ویزا از طریق کارآفرینی کانادا، به شکل استانی پیگیری شده و همانطور که پیش‌تر در چند یادداشت به آن‌ها اشاره شده است، تابع شرایط مختلفی هستند. این شرایط در هر یک از استان‌های کشور کانادا متفاوت بوده و برای اخذ ویزای کارآفرینی در هر یک از این استان‌ها نیازمند حداقل سرمایه‌گذاری مختلفی هستید.

پس در نظر داشته باشید که مقصود از اخذ ویزای کارآفرینی، دریافت این ویزا از طریق برنامه‌های مختلف استانی در کشور کاناداست و برنامه سراسری برای این کار وجود ندارد.

مقایسه ویزای استارت‌ آپ و ویزای کارآفرینی کانادا

 برای مهاجرت به هر کشور و اخذ اقامت آن، قطعاً راه‌های مختلفی وجود دارد؛ البته اگر با یک کشور مهاجر‌پذیر ممتاز و موفق در عرصه جهان روبرو باشیم. اقامت کانادا نیز، از راه‌های مختلفی ممکن است و اگر حتی مدت کوتاهی باشد که متقاضی مهاجرت به کانادا باشید، حتماً با صدها راه مهاجرت به این کشور حداقل در حد نام آن‌ها آشنایی دارید. یکی از راه‌های اصلی مهاجرت به کانادا که شاخه‌های فرعی متعددی دارد، مهاجرت به کانادا از طریق مسائل کاری یا همان مهاجرت کاری است. قطعاً هدف ما بررسی تمام شاخه‌های مهاجرت کاری به کانادا نیست اما در این یادداشت قصد داریم تا دو نوع از پلن‌های مهم مهاجرت به کانادا به واسطه امور کاری را تشریح کنیم:

 مهاجرت به کانادا از طریق برنامه‌های استارت آپ و از طریق کارآفرینی. در ادامه ابتدا نگاهی به ماهیت هر یک از این پلن‌ها داشته و در انتها تلاش می‌کنیم تا تمایز و تطابق این دو روش را به زبانی ساده بررسی کنیم. اگر خواهان اطلاعاتی ساده و قابل فهم، ولی در عین حال کاربردی و مهم در مورد ویزای استارت‌آپ و ویزای کارآفرینی هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟
کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟

در این یادداشت با عناوین زیر، میزبان توجه شما هستیم:

 * استارت ‌آپ چیست؟

 * کارآفرینی در کانادا چه معنایی دارد؟

 * تفاوت استارت‌آپ و کارآفرینی چیست؟

 * اخذ ویزای استارت‌ آپ کانادا تابع چه شرایطی است؟

 * تفاوت ویزای استارت‌ آپ و ویزای کارآفرینی در چیست؟

 * یک تذکر در مورد ویزای کارآفرینی

راه‌های زیادی برای رسیدن به زندگی رویایی زیر این پرچم وجود دارد

 استارت‌ آپ ویزا چیست؟

 اگر قرار است در مورد ویزای استارت‌ آپ کانادا اطلاعاتی بدست آوریم، بهتر است پیش از هر چیز در مورد خود پدیده استارت‌آپ به شناخت کاملی دست پیدا کنیم. پیش‌تر نشریه فوربس در یک مقاله تحلیلی از یک تعریف جالب برای استارت‌آپ پرده برداشت:

 * یک استارت‌آپ، اساساً یک شرکت فعال به منظور حل یک مشکل است که هم راه‌حل آن مشخص و هم موفقیت در آن تضمین‌شده نیست.

 البته شاید این تعریف برای استارت‌آپ، کمی سختگیرانه و حتی بدبینانه باشد اما واقعیت بازار سرمایه و کسب و کار به خوبی در آن منعکس شده است. نفس استارت‌آپ‌ها درگیر بودن در عدم قطعیت‌هاست و این ناشی از نوآورانه بودن این پروژه‌هاست. وقتی بحث یک استارت‌آپ وسط باشد، چه برای اخذ ویزای استارت‌آپ و چه برای یک کسب و کار وطنی،

در هر صورت مسئله با سه جنبه اصلی نمایان خواهد شد:

 * مشکل مورد تمرکز در پروژه استارت‌آپ

 * راه‌حل ارائه شده در استارت‌ آپ

 * سرمایه جذب شده برای استارت ت‌آپ

 معمولاً مشکلاتی که در استارت‌آپ‌ها مورد تمرکز قرار می‌گیرند، بدیع و حل نشده هستند؛ مشخصاً حل یک مشکل قدیمی که پیش‌تر راه‌حل آن مشخص شده است، اصلاً منطقی نیست مگر در راه‌حل جدید، نسبت به راه‌حل پیشین شاهد افزایش بهره‌وری بهبود عملکرد یا مسائلی از این قبیل باشید. راه‌حل‌های ارائه شده نیز جدید و بدیع هستند و باید نوآورانه باشند؛ هیچ‌کسی حاضر نیست که وقت و سرمایه خود را صرف یک راه‌حل قدیمی و شکست‌خورده کند!

اما در نهایت، مهم‌ترین جنبه استارت‌آپ، جذب سرمایه آن است که موفقیت در این بخش کاملاً وابسته به توانایی و پتانسیل‌های پروژه شماست.

اگر به قدر کافی راه‌حل شما کاربردی، مشکل مورد تمرکز مهم و پروژه نهایی سودآور باشد، بی‌شک استارت‌آپ شما موفق به جذب سرمایه خواهد شد.

 کارآفرینی در کانادا چه معنایی دارد؟

کارآفرینی دایره وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی را شامل خواهد شد که نقطه اشتراک تمام آن‌ها، یک امر است؛ ایجاد شغل. ایجاد شغل به طرق مختلفی ممکن است از جمله خوداشتغالی، برپایی یک کسب و کار جدید در حوزه‌های خدماتی یا تولیدی، خرید و توسعه یک کسب و کار قدیمی. البته از نظر منطقی خود پدیده استارت‌آپ نیز در عمل یک نوع اشتغال‌زایی و کارآفرینی است اما به منظور تفکیک و توضیح دقیق‌تر این دو پدیده تلاش شده تا در کارآفرینی انواع اشتغال‌زایی‌ها غیر از برپایی استارت‌آپ مد نظر قرار گیرد.

یک استارت‌آپ قوی، منطقی و موفق، بلیت ورود شما به سرزمین رویاهاست

تفاوت استارت‌آپ و کارآفرینی کانادا چیست؟

 احتمالاً تفاوت این دو پدیده را تا حد زیادی با مطالعه دو بخش پیشین متوجه شده باشد اما در یک جمع‌بندی باید گفت که:

 * مهمترین تفاوت این دو برنامه این است که کارآفرینی در کانادا منجر به دریافت ویزای کار مشروط است (بجز کارآفرینی نیوبرانزویک و پرنس ادوارد که قوانین خود را داراست)، در حالی که در استارت آپ اقامت دائم کانادا به صورت غیر مشروط صادر می شود، یعنی بر خلاف کارآفرینی اگر حتی پروژه راه اندازی هم نشود، اقامت دائم پا برجاست.

 * در کارآفرینی شما لزوماً با یک راه‌حل جدید و یک ایده جدید مواجه نیستید اما یک استارت‌آپ بدون ایده‌ها و راه‌حل های جدید معنایی ندارد.

 * در کارآفرینی شما با یک کسب و کار قطعی با خدمات، راه‌حل‌ها، تولیدات، مشتریان و مراحل فروش قطعی روبرو هستید در حالی که تمام موارد فوق در یک استارت‌آپ بسیار تخصصی ست و باید اشراف کامل به بازار کار ابتدا کانادا و سپس جهانی داشته باشید پس استارتاپ نسبت به کارآفرینی بسیار پیچیده تر است.

 * استارت‌آپ منجر به خلق یک تیم جدید و یک پروژه اقتصادی جدید خواهد شد در حالی که کارآفرینی بر بسترهای قدیمی مانند یک کسب و کار سابق نیز ممکن است به شرطی که منجر به ایجاد مشاغل و فرصت‌های شغلی جدید شود. (مثلا خرید یک بیزینس آماده مثل رستوران یا راه اندازی رستوران از صفر)

کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟
کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟

 * اغلب در یک استارت‌آپ سرمایه پیشرفت پروژه از یک سرمایه‌گذار خارجی جذب خواهد شد اما در کارآفرینی شاهد اتکای شخص به سرمایه خود هستیم.

 * هزینه های پنهان در برنامه های کارآفرینی کانادا وجود دارد که باید تمام جوانب آن سنجیده شود و به دقت اقدام به خرید یا راه اندازی یک بیزینس کنید، که در استارت آپ  کانادا هزینه پنهانی نیست، چون باید پیش بینی 5 سال آینده به دقت بررسی و در بیزینس پلن ارائه گردد.

 * استارت آپ ویزای کانادا برنامه فدرال است که اختیار این را دارید در هر استانی سکونت داشته و کسب و کار را راه اندازی کنید، اما برنامه های کارآفرینی کانادا به صورت استانی ست، که هر کدام قوانین خاص خود را دارد

 * در استارت آپ شرایط خاصی برای سن و سوابق بیزینسی در نظر گرفته نشده است، اما در برنامه های کارآفرینی باید سوابق مدیریتی و تحصیلی داشته باشید که البته بسته به قوانین هر استان متفاوت است.

 حال با درک تفاوت‌های استارت‌آپ و کارآفرینی، نوبت به آن رسیده تا ویزای استارت‌آپ و ویزای کارآفرینی کانادا را مورد مقایسه قرار دهیم.

وجود بستر مناسب اقتصادی، شانس شکست شما در کسب و کار را کاهش خواهد داد

 اخذ ویزای استارت‌آپ کانادا تابع چه شرایطی است؟

 در پروسه اخذ ویزای استارت‌آپ، شما باید یک طرح نوآورانه و جدید در حیطه‌های مختلف تکنولوژی، تولید، خدمات، نرم‌افزار، حوزه سایبر یا هر حوزه مهم دیگری داشته و این طرح شما از نظر منطقی قابل دفاع باشد البته استارت آپ ویزا هیچگونه محدودیتی برای نوع بیزینس ندارد. این طرح باید به شکل دقیقی به رشته تحریر درآمده، از نظر حرفه‌ای مورد سنجش قرار گرفته و تا سرحد امکان به واقعیت‌های دنیای کسب و کار نزدیک شده باشد. هر ساله دولت کانادا یک لیست سه‌بخشی از شرکت‌های سرمایه‌گذار موفق و معتبر کانادایی را اعلام خواهد کرد که تمام آن‌ها، با شرایط مختلفی، در پروسه ویزای استارت‌ آپ کانادا قابل پذیرش هستند.

برای اینکه بتوانید به ویزای استارت‌آپ برسید باید طرح استارت‌آپ خود را برای این شرکت‌ها ارسال کرده و تلاش کنید تا نظر آن‌ها را نسبت به شانس موفقیت بالای پروژه و عملی بودن آن جذب کنید. چنانچه یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری لیست تعیین شده تأییدی بر پروژه شما اعلام کرده و متعهد به سرمایه‌گذاری در پروژه شما شود، یک گام مهم و سخت به سوی ویزای استارت‌آپ برداشته شده است. پس از این شرکت سرمایه‌گذاری مورد نظر نامه‌ای رسمی و مطابق قانون دولت کانادا را به شما اختصاص داده و شما بر اساس نامه مذکور امکان پیگیری سایر مراحل حقوقی اخذ ویزای استارت‌آپ را خواهید داشت. این اصلی‌ترین بخش و شرایط اخذ ویزای استارت‌آپ کاناداست که در عمل بلیت ورود به چرخه موفقیت کاری در این کشور است.

کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟
کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟

 تفاوت ویزای استارت‌آپ و ویزای کارآفرینی در چیست – بخش دوم؟

 همانطور که گفته شد سوای ماهیت متمایز استارت‌آپ‌ها و پروژه‌های کارآفرینی که با خواندن و مد نظر قرار دادن دو بخش ابتدایی متن متوجه آن خواهید شد، از منظر حقوقی ویزای استارت‌آپ کانادا نیز ماهیتی متمایز با ویزای کارآفرینی دارد. پیش از هر چیز باید گفت که اصلی‌ترین نقطه تمایز ویزای استارت‌آپ و ویزای کارآفرینی در بخش سرمایه‌گذاری است:

 * در حالی که شما برای ویزای کارآفرینی باید سرمایه خود را در محوریت کار قرار داده و به کمک سرمایه خود کسب و کار جدیدی در کانادا راه‌اندازی یا خریداری کنید، در مورد ویزای استارت‌آپ شما خودتان سرمایه‌ای برای بخش کاری پروژه پرداخت نکرده و یک شرکت سرمایه‌گذاری کانادا مسئول بخش مالی پروژه شما خواهد شد. (البته هزینه های مربوط به بیزینس پلن و مارکت ریسرچ بازار و هرآنچه که نیاز باشد که بتوانید نظر یک شرکت سرمایه گذار را جلب کنید بر عهده خود شماست، که اگر حرفه ای عمل کنید، قطعا کم هزینه نخواهد بود و بسته به نوع بیزینس می تواند بسیار متفاوت باشد)

 این اصلی‌ترین نقطه تمایز این دو پروسه اخذ ویزا است که باعث شده تا ویزای استارت‌آپ برای افرادی که توان مالی کمتری دارند، گزینه ممکن‌تری باشد که با ریسک کمتری بتواند به اقامت دائم کانادا دست پیدا کنند.

 * در حالی که پلنهای مختلف استانی در بخش ویزای کارآفرینی ممکن است از شما انتظار سرمایه‌گذاری مبالغی بین 200 هزار تا 1 میلیون یا 2 میلیون دلار را داشته باشند، در ویزای استارت‌آپ شما نیازی به چنین سرمایه کلانی ندارید.

 البته این به معنی نادیده انگاشتن شدن بعد مالی مسئله در پروسه اخذ ویزای استارت آپ کانادا نیست. برای این نوع ویزای کانادا شاید سرمایه‌گذاری مستقیم نداشته باشید، اما مهم است تا از نظر مالی بتوانید گذران زندگی خانواده خود در کانادا را تضمین کنید.

البته قطعاً رقم مورد نیاز برای این موضوع کمتر از سرمایه لازم برای برپایی یک کسب و کار است. در عین حال اما در نظر داشته باشید که ویزای کارآفرینی نیز خالی از مزیت نیست:

 * در حالی که اخذ ویزای استارت‌آپ کانادا در گرو موفقیت ایده شماست و این ایده باید توسط یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری تعیین شده مورد تأیید واقع شود، در بخش کارآفرینی همچین موضوعی وجود نداشته و به مجرد سلامت سرمایه‌گذاری و تأمین اعتبار آن، شما موفق به اخذ ویزا خواهید شد. این یعنی در کارآفرینی نیازی به داشتن ایده نوآورانه و تأیید آن از سوی شرکت‌های سختگیر سرمایه‌گذاری نیست. اما بسیار باید در راه اندازی و خرید بیزینس دقت داشته باشید که سرمایه خود را از دست ندهید.

به طور مثال بیزینسی که در آستانه ورشکستی است را نخرید! (که اگر از موکلین ما باشید تمامی تحقیقات لازمه انجام شده و با این مشکل مواجه نخواهید شد)

داشتن یک تجارت موفق در کنار امکان زندگی آزادانه در کانادا، زدن دو نشان با یک تیر است

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

کارآفرینی-یا-استارت-آپ-کانادا-؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *